Ako vybrať interiérové dvere?
Dokončujete rekonštrukciu alebo končíte s prácami na novostavbe? Pre ucelený vzhľad zostáva už len vybrať tie správne podlahy, obklady a interiérové dvere. Práve pri dverách si treba uvedomiť ich význam v interiéri. Nejde len o ich funkčnosť. Interiérové dvere nie sú investíciou na 5 rokov, a tak sme pre vás radšej pripravili zopár užitočných rád, ktorými vám chceme pomôcť zorientovať sa pri výbere interiérových dverí.
Poďme na to krok po kroku
Jedným z najdôležitejších krokov pred výberom samotných interiérových dverí je premyslieť si ich rozmer. Štandardné rozmery stavebných otvorov pre interiérové dvere majú šírku 70cm, 80cm alebo 90 cm a výšku 202 cm. Pre menšie miestnosti ako šatník, špajza alebo kúpeľňa postačia aj užšie dvere, ale pre spálne, kuchyňu, obývačku či vchodové dvere je najvhodnejšie vyberať tie, ktoré majú šírku aspoň 80 cm. Rovnako podstatné je aj premyslieť si, na ktorú stranu by sa mali dvere otvárať.
Z akých typov dverí si vybrať?
1. Na základe spôsobu osadenia dverí do zárubní rozlišujeme dva základné typy:
- falcové dvere: sú typické tým, že po osadení vytŕčajú do priestoru a ich pánty sú viditeľné. Ide o lacnejšiu z týchto dvoch možností.
- bezfalcové dvere: tvoria jednu líniu so zárubňou, pričom ich pánty sú starostlivo schované. Nielen že tieto dvere vyzerajú lepšie, ale ušetria vám aj priestor.
2. Pravé alebo ľavé: tu si treba dať pozor na to, aby všetky pohľadové dvere, ktoré vidíme z jedného miesta, boli otvárané buď dnu alebo von. Týmto vytvoríte prvotný estetický dojem. Taktiež je dôležité nezabudnúť aj na vypínače svetla, zásuvky, poprípade kam pôjde vstavaná skriňa alebo nábytok. Po zvážení a skontrolovaní priestoru okolo stavebného otvoru budete vidieť, či si treba vybrať ľavé alebo pravé.
3. Posuvné dvere: nedostatok manipulačného priestoru krásne vyriešia i posuvné dvere. Pozitívum týchto dverí je, že tu netreba riešiť, či vám v otváraní dverí bráni nejaký objekt alebo či pri tom niekoho udriete. Stačí zachovať priestor od steny, smerom ku ktorej sa budú dvere otvárať, a môžete sa tešiť z ich praktickosti. Ďalšia výhoda posuvných interiérových dverí je, že posuvné dvere sú bezbariérové. Jednak to rozšíri priestor na podlahe, na druhej strane to pomôže zdravotne znevýhodnením pri pohybovaní sa po interiéri.
Aký má byť stavebný otvor?
Pri vyberaní starej oceľovej zárubne je často problémom, hlavne v panelových bytovkách, že zárubňa je tenšia ako hrúbka múru. Hlavne v starších bytoch je panel okolo zárubne ukosený. Pri takomto úkose existujú dve alternatívy. Nová zárubňa a dvere nahradia starú zárubňu na pôvodnom mieste, alebo vysekáte celý úkos, zväčší sa vám aj šírka dverí o 10 cm a zárubňa bude hrubá ako múr. Napr. pôvodné 60 cm široké dvere by Vám nahradili 70 cm široké dvere.
Veľmi dôležité je taktiež skontrolovať s použitím vodováhy aby steny boli rovné. V opačnom prípade pri montáži drevenej zárubne vidno špáru, ktorá vznikne krivosťou steny. Existuje tu ale jednoduché riešenie. Táto špára sa zakryje akrylovým tmelom, ktorý sa dá premaľovať. Pri novostavbách sa veľmi často stáva, že preklad nad dverami je veľmi nízko alebo príliš vysoko. Stáva sa to hlavne tým, že je zle odhadnutá výška podlahy a to napríklad pri podlahovom kúrení, nerovnosti základovej dosky, výšky podlahovej krytiny napr. plávajúca alebo drevená podlaha, keramika, linoleum a pod.
Osadenie dverí do pôvodnej zárubne
V tomto prípade si treba dať pozor hlavne na rovnosť pôvodnej zárubne, čistú prechodnú šírku zárubne, šírku zárubne vo falci a výšku vo falci. Nesmiete tiež zabudnúť skontrolovať výšku pántov na zárubni a ich priemer. Staré zárubne mohli byť vyrobené v inej norme a priamo na mieru u stolára. Hrúbka pántu je štandardne 8 mm, niekedy však aj 10 mm alebo 12 mm. Dvere sa štandardne vyrábajú s pántmi o vnútornom priemere 82mm.
Výber materiálu interiérových dverí
Dyhované – ak ste fanúšikom prírodných materiálov a láka vás vôňa dreva, tento typ dverí si určite obľúbite. Veľkou výhodou tohto typu je, že rôznorodosť výberu je naozaj široká a môžete si tu zvoliť rôzne tmavšie i svetlejšie varianty. Tieto dvere sú veľmi príjemné na dotyk a dajú sa moriť do akéhokoľvek odtieňa, preto nebude problém dvere zladiť s podlahou alebo akýmkoľvek nábytkom v miestnosti.
Fóliované – vysokú rôznorodosť dizajnov ponúkajú aj fóliované dvere. Ponuka dekorov je naozaj rozsiahla, keďže výroba tejto fólie je z hľadiska výroby jednoduchá záležitosť. V tomto prípade je jednou z najväčších výhod práve cena. K nevýhodám patrí slabá odolnosť na mechanickú záťaž a ich farebná nestálosť.
Striekané – v tomto prípade ide aj o ekonomicky šetrný materiál. Sú to dvere striekané tenkou vrstvou akrylovej farby. Dizajnovo je táto voľba jednoznačne veľkou výhodou, keďže nastriekať sa dá ľubovoľný profil. Medzi najobľúbenejšie varianty patrí biela farba, ktorá sa veľmi ľahko kombinuje s interiérom. Práve bielu farbu odporúčame zvoliť do malých priestorov, kde dvere pomôžu miestnosť opticky zväčšiť. Oživenie interiéru a dizajnovým doplnkom môžu byť aj dvere striekané do pestrých odtieňov.
Masívne - tento typ dverí vám do domácnosti doslova prinesie kus prírody a luxusu. Tieto dvere z dreveného masívu sú nie len investíciou na dlhé roky, ale zároveň aj originálnym kúskom do každej domácnosti. Keďže neexistujú identické drevené dvere, každý kúsok je unikátny. Výborne sa hodia k minimalistickému štýlu domácnosti, v ktorom vytvárajú pekný kontrast k modernému zariadeniu. Medzi ich ďalšie výhody patria vysoká odolnosť, schopnosť kvalitne tlmiť hluk a izolovať teplo.
Farba dverí
Základným nepísaným pravidlom je, že sa farba dverí ladí s farbou podlahy alebo s farbou nábytku. Ak sa zvolí jedna z týchto dvoch možností, výsledný efekt a dojem z interiéru je veľmi pôsobivý. Sme ale v roku 2022 a farebné možnosti v interiéri už nemajú hraníc. Ak teda máte radi experimenty a viete sa s farbami s citom vyhrať, tak môžete použiť aj každé dvere v interiéri inej farby (napr. pastelové).
Viacerí zákazníci prichádzajú s predstavou, že by interiérové dvere chceli zladiť s oknami a vchodovými dverami. Táto situácia nastáva hlavne vtedy, keď ešte nemajú interiér zariadený a nevedia si predstaviť, ako budú miestnosti vyzerať s podlahami a s nábytkom.
Dúfame, že v prípade ak momentálne riešite výber interiérových dverí do vašej domácnosti, sme vám týmto článkom pomohli, a tak bude vaše rozhodovanie o niečo jednoduchšie. Ak by ste predsa potrebovali poradiť a pozrieť si napríklad aj náš výber interiérových dverí, tak neváhajte a navštívte jednu z našich predajní, ktoré nájdete rozmiestnené po celom Slovensku.
Zaujal vás tento produkt?