Aj sklo môže vo veľkej časti chrániť váš domov pred hlukom
Prostredie, v ktorom žijeme, je čoraz hlučnejšie. Či už je to hluk dopravy, rôznych výrobných závodov, stavebné procesy, alebo bývate, prípadne pracujete, v rušnejšej časti mesta.
Dlhodobý hluk môže spôsobovať nielen nesústredenosť, ale aj zhoršovať spánok a tým aj imunitu. Obťažovanie hlukom je dokonca po novom zaradené medzi psychosociálne účinky hluku. Aj okná v tomto vedia pomôcť. Stačí použiť zvukovo-izolačné sklá, ktoré sú vo svete už bežným štandardom. Tieto sklá ochránia pred nežiaducim nadmerným hlukom a možno ich kombinovať aj s inými vlastnosťami skiel, ako sú napríklad termoizolačné vlastnosti, design či nízkoúdržbové sklá, alebo protislnečné sklá.
Zvuková izolácia
Kombináciou rôznych asymetrických hrúbok skla, náplní a medzisklených priestorov vznikajú zvukovo-izolačné sklá, ktoré účinne pôsobia proti zaťaženiu hlukom.
Parametre zvukovo-izolačného skla
Najčastejšie používanou veličinou z hľadiska akustických vlastností sklených výplní je index zvukovej nepriezvučnosti Rw, vyjadrovaný v jednotkách dB a určujúci izolačnú schopnosť proti zvuku šíriacemu sa vzduchom.
Zvukovo-izolačné vlastnosti sa pri izolačných sklách dosahujú niekoľkými spôsobmi ich zloženia.
Skladba takéhoto zvukovo-izolačného skla pozostáva z izolačných skiel s vrstveným sklom. Miesto jednoduchej tabule skla je použité sklo vrstvené.
Skladba vrstveného skla:
Sklenené tabule - skladajú sa z dvoch alebo viacerých sklenených tabúľ, ktoré sú pevne spojené PVB fóliou
PVB fólia - ide o vysoko pevnú, pružnú medzivrstvu z polyvinyl-butyralovej fólie (PVB). Fólia chráni pred UV žiarením a je zvukovo izolačná. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou, priľnavosťou a elasticitou. Úderom do skla zabezpečeným takouto fóliou síce dôjde k mechanickému poškodeniu skla, avšak popraskané sklo ostáva zachytené na fólii. Tým sa zabezpečuje okrem zvukovej izolácie aj bezpečnostná charakteristika.
Prečo sa niektoré zvuky ťažšie ignorujú?
Ak chcete skutočne pochopiť, či a ako môže výmena okien prispieť k zníženiu hluku, pomôžeme vám porozumieť, ako zvuk funguje.
Zvuk je vibrácia, ktorá sa šíri cez molekuly vzduchu a pevné predmety, až kým ju nepočuje vaše ucho. Táto vibrácia zvuku spôsobuje, že všetko, čím prechádza, vibruje na rovnakej frekvencii, a preto môžete vibrácie cítiť a počuť lepšie, ak priložíte ucho k stene alebo k oknu. Preto môžete v prípade extrémneho hluku vidieť, ako sklo vibruje.
Zvukové vibrácie vyzerajú ako vlny s rôznymi frekvenciami a odlišnou vlnovou dĺžkou. Vysoké zvuky majú viac kmitov, takže ich budete počuť hlasnejšie, a preto deti hrajúce sa v blízkosti vašich príbytkov je k vám domov počuť veľmi dobre. Hluk s nižšou frekvenciou sa na druhej strane šíri ďalej, čo vysvetľuje, prečo sú hlboké basy z hudobného festivalu počuť na míle ďaleko.
Znižuje trojsklo hluk lepšie ako dvojsklo?
Áno aj nie. V porovnaní so štandardným dvojsklom môže trojsklo znížiť hluk jednoduchým umiestnením ďalšej bariéry, teda tretím sklom. Keďže však štandardné trojité zasklenie nie je určené na boj proti hluku, môže situáciu ešte zhoršiť. Dve vzduchové medzery môžu vytvárať rezonančné echo komory. Môže to v skutočnosti zhoršiť pôvodnú sťažnosť na hluk alebo priniesť nové problémy s hlukom.
Aby trojité zasklenie pomohlo k zníženiu hluku, je potrebné urobiť tri veci:
- je potrebné použiť aspoň jednu vrstvu akustického vrstveného skla
- zasklenie musí mať rôznu hrúbku
- okno je potrebné akusticky ošetriť
Ak sa tieto kroky neurobia, trojité zasklenie hluk nezníži. Ale ak sa prijmú uvedené opatrenia, okná s trojitým zasklením môžu poskytnúť vynikajúcu úroveň zníženia hluku.
Bezpečnosť a zabezpečenie
Vďaka zahrnutiu PVB fólie ponúkajú zvukovo-izolačné okná oveľa vyššiu bezpečnosť ako ich štandardné dvojsklá alebo jednoduché náprotivky. Je to spôsobené tým, že sklo sa pri náraze nerozbije a pri poškodení si zachová svoj tvar. Predstavte si napríklad, ako vyzerá rozbité čelné sklo auta.
Kedy sú zvukovo-izolačné sklá nevyhnutné
Zvukovo-izolačné sklo sa odporúča v objektoch, ktoré sa nachádzajú v blízkosti letísk, železníc a cestnej premávky. V zásade by sa každá sťažnosť na hluk nad 50 dB mala riešiť umiestnením týchto skiel.
Zvukovo-izolačné sklo možno použiť aj ako deliacu jednotku v kanceláriách alebo iných pracovných priestoroch s cieľom vytvoriť bezpečné, zvukotesné miestnosti bez toho, aby sa v budove znížilo prirodzené svetlo.
Ako skontrolovať hluk vo svojom dome a posúdiť, či vám nové okná pomôžu
Pred výberom okien s tlmením hluku pomocou skla redukujúceho hluk zvážte nasledujúce skutočnosti, aby ste zistili, či nové okná dokážu znížiť hluk aj vo vašej domácnosti:
- Ako je postavený váš dom? Ak máte tenké steny s minimálnou izoláciou, je pravdepodobné, že zvuk preniká cez steny. Pri hrubších konštrukciách, ako sú steny postavené z kameňa, je to menej pravdepodobné.
- Koľko zvukových vstupov máte? Koľko vzduchových tehál, prieduchov a krbov je v dome?
- Koľko vonkajších dverí máte do miestnosti? Často prehliadané dvere sú významným miestom prenosu zvuku. Inštalácia skla na zníženie hluku vedľa vchodových dverí pravdepodobne nespôsobí výrazný rozdiel.
- Aká je kvalita vašich súčasných okien? Sú vaše súčasné okná s jednoduchým zasklením, sú tam medzery, zanikli tesnenia? Máte veľa otváracích krídel, ktoré obmedzujú účinnosť okna? Čím viac problémov s vašimi aktuálnymi oknami, tým väčší rozdiel si všimnete pri výmene okien za nové.
Čo ešte môžem urobiť na zníženie hluku v domácnosti?
Možno vás prekvapí, že existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť na zníženie znečistenia hlukom:
- zvukovo tlmiace závesy vyrobené zo špeciálnej tkaniny
- farba znižujúca hluk, ktorá môže znížiť prenos zvuku
- obloženie vášho domu a pridanie vrstvy izolácie okolo domu
- zablokovanie vzduchových otvorov v tehlách, krbov a akýchkoľvek malých medzier, ktoré nájdete, vrátane pokrytia drevených podlahových dosiek napr. hrubými kobercami
Ako je uvedené vyššie, veľký hluk je veľmi nepríjemný a nanešťastie, keď si ho uvedomíte, je veľmi ťažké nevnímať to. 80 % ľudí sa sťažuje na hluk, no dúfame, že vám aspoň trochu pomôžeme uľahčiť život tým, že vám budeme môcť prísť namontovať okná s takými sklami, aby ste tento problém mohli hodiť nadobro za hlavu.