Osádzanie veľkých presklení a dverí s pomocou Purenitu. Poznáte jeho vlastnosti?
Súčasná doba ponúka nekonečne veľa možností, z ktorých si pri stavbe domu môžeme vyberať. Paradoxom je, že práve široký výber nám často komplikuje rozhodovanie o tom, ktorý variant bude pre nás ideálny.
Napriek rôznorodosti ponuky sa však relatívne často stretávame s tým, že požiadavky staviteľov rodinných domov a investorov zahŕňajú predstavy o veľkých preskleniach. Tie však musia spĺňať požiadavky nielen z hľadiska dizajnu, ale aj funkčnosti tak, aby sme dosiahli celkový komfort bývania, ktorý, okrem iného, dosiahneme aj ich profesionálnym osadením.
Čo je to Purenit?
Purenit je zdravotne neškodný produkt založený na polyuretánovej báze. Je vyrobený z tvrdenej peny a vyznačuje sa vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami a vysokou pevnosťou. Opracováva sa podobne ako drevo, navyše sa dá doň aj ľahko skrutkovať. Dosky z Purenitu výborne držia tvar, nepraskajú, sú nenasiakavé a odolné voči chemikáliám. Zároveň odolávajú vysokým teplotám, vďaka čomu je možné na ne hydroizoláciu doslova pritaviť.
Ďalšie z výhod použitia Purenitu
Zvládne zaťaženie až 6 ton - znesie vysoké zaťaženie, napr. pod vchodovými či balkónovými dverami, presklenou stenou zimnej záhrady, alebo ako podložka pod fasádnu konzolu. Napätie v tlaku alebo pevnosť v tlaku 5,5-7,5 MPa.
Ľahko sa opracováva - Purenit je ľahko opracovateľný, obdobne ako drevo, ale so širším uplatnením. Je možné do neho vŕtať, skrutkovať a frézovať. Použitím diamantových nástrojov docielite najvyššiu kvalitu spracovania a ich dlhšiu životnosť. Je možné lepiť ho všetkými bežnými lepidlami, ako sú tavné lepidlá, alebo jednozložkové a dvojzložkové PU lepidlá. Je vhodný aj na kašírovanie či lakovanie.
Pri namočení nedochádza k hrúbkovému napučaniu - ide o materiál s minimálnou nasiakavosťou, ktorý vplyvom vlhkosti a teploty nemení svoju štruktúru ani rozmer. Ani po 10 dňoch vo vode sa štruktúra materiálu nezmení. Nedochádza prakticky k žiadnemu hrúbkovému napučaniu.
Výborne izoluje - použitím tejto tepelnoizolačnej dosky zamedzíte tvorbe rosného bodu, kondenzátu a plesní. Deklarovaný súčiniteľ tepelnej vodivosti: λD =0,080 W.m-1.K-1
Využitie purenitu v stavebníctve:
S Purenitom sa najčastejšie stretnete v ťažkom priemysle a stavebníctve.
- prerušuje tepelné mosty: Purenitové bloky sa vkladajú napríklad pod okná a francúzske okná ako izolácia.
- používa sa pri plochých strechách: slúži ako podklad hydroizolácie a kotvenia strešných svetlíkov tam, kde nie sú tepelné mosty.
- výplň dverí: využitie nájde predovšetkým pri vchodových dverách alebo tých, ktoré sú v náročnom prostredí. Tu sa využíva jeho odolnosť proti prierazu a vlhku.
- odľahčenie dopravných prostriedkov: u automobilov, predovšetkým tých nákladných, aj lodí a jácht (tu je využívaný ako nábytok)
- do miestností zaťažených vlhkosťou: predovšetkým kuchyňou, kúpeľní a wellness centier, spracovaný do profilov, líšt a náglejok.
Čo zahŕňa správne osadenie okien a dverí?
V našej praxi sa veľké presklenia najčastejšie riešia posuvnými a portálovými dverami, ktoré sú umiestnené až po podlahu. Vo väčšine týchto prípadov sa okenná konštrukcia osadí len na podmurovanie, respektíve na podbetónovanie, a pripájacia špára sa vyplní Purenit penou. Pre dosiahnutie dokonalej dôslednosti sa Purenit pena ešte prekryje parotesnou a vodeodolnou páskou. Mnohé firmy však pri inštalácii tento krok vynechajú, čo môže vo veľkej miere ohroziť predstavu pokojného bývania. Aj takýto nepatrný detail môže totiž spôsobiť vznik tepelných mostov cez podlahu. Okrem toho nás z dôsledku takto zle osadeného okna môžu prekvapiť aj ďalšie nemilé prekvapenia, akými sú, napríklad, rôzne systémové poruchy, premŕzanie, prefukovanie, pocit studenej podlahy v styku s okennou konštrukciou a mnohé ďalšie.
Správny postup osadenia okenných konštrukcií
Pri osádzaní okenných konštrukcií až po podlahu je nutné odizolovať, respektíve prerušiť tepelný most medzi exteriérom a interiérom, a to vo výške zahrňujúcej všetkých vrstvy podlahy. Takto nebude dochádzať k prenosu chladu z exteriéru do interiérovej časti podlahy. Štandardným detailom nášho postupu osádzania veľkých presklení je podloženie okennej konštrukcie materiálom Purenitu, ktorý svojimi vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami zabezpečuje prerušenie tepelného mostu v celej výške skladby podlahy. Takýto podkladový profil má oproti okennej konštrukcii menšiu stavebnú hĺbku približne o 10 – 15mm, aby bolo možné dopojiť hydroizoláciu z exteriérovej strany až pod okennú konštrukciu.
Purenit výrazne šetrí náklady
Výška nákladov na podkladové profily z Purenitu sa pri štandardnom rodinnom dome pohybuje v sume od 350 do 450,- €. Nie je to síce malá suma, ale pri investícii do stavby domu, v ktorom sa chystáte prežiť podstatnú časť svojho života, sa pri tomto detaile šetriť rozhodne nevypláca. Použitím Purenitu totiž citeľne znižujete náklady na kúrenie, a zároveň sa nemusíte strachovať žiadneho premŕzania, zatekania a ani chladnej podlahy v mieste styku okna a podlahy.
Izoláciu okien nepodceňujte
Pri investovaní do stavby domu sa určite neriaďte pravidlom, podľa ktorého to, čo nie je vidieť, nepredstavuje problém. Neprofesionálna izolácia vám bude slúžiť maximálne do prvej zimy a potom sa naplno prejaví v podobe nadmernej vlhkosti, rosenia, úniku tepla a pocitov chladu, dokonca veľmi rýchlo prerastie do vzniku nepríjemných plesní. Dlhodobé riešenie je v tomto prípade na nezaplatenie, a to aj napriek vyšším prvotným nákladom. Nezabúdajte totiž, že prevencia je v porovnaní s následnými opravami vždy lacnejšia.
Ďalšie tepelno-izolačné dosky, ktoré INCON pri montáži používa
PHONOTHERM
Nielen pri pasívnych a nízkoenergetických domoch je tento materiál ideálnou alternatívou.
Phonotherm je konštrukčný materiál s mnohostranným použitím vyrobený zo zvyškovej suroviny na báze vytvrdenej PUR peny bez obsahu FCKW a HFCKW.
Špeciálne zloženie zmesi sa po pridaní pomocných aditív lisuje na vysokokvalitné platne. Phonotherm je multifunkčný konštrukčný materiál, ktorý presvedčí svojimi mimoriadnymi vlastnosťami. Znáša vysoké mechanické zaťaženie, je odolný voči pôsobeniu vlhkosti a vzhľadom na svoju pevnosť má vynikajúce tepelno-technické parametre. Svojou veľkou odolnosťou voči vlhkosti je Phonotherm materiálom s dlhou životnosťou, ktorý pôsobením UV-žiarenia nesčervenie a stáva sa tak vo všetkých smeroch surovinou s lepšími vlastnosťami ako výrobky na báze dreva pričom sa ale na ne podobá možnosťami opracovania.
Navyše je odolný voči pôsobeniu chemikálií, je ho možné kašírovať, prípadne kombinovať s inými materiálmi.
KERDYN
KERDYN je nová alternatíva k PUR a PIR konštrukčným doskám. Je to štrukturálna pena vo forme dosiek, vyrobená z recyklovaných PET fliaš. Vďaka vysoko prispôsobivým a recyklovateľným schopnostiam poskytuje tento termoplastický materiál jadra z PET (polyetylén-tereftalát) adekvátne riešenie so širokou škálou aplikácií a procesov. Termoplastické recyklované penové jadro je veľmi ľahké, má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, neprepúšťa vlhkosť a odoláva vysokým teplotám a chemikáliám.
Tento materiál sa používa ako podkladový profil pre fasádne a okenné konštrukcie, pre parapety, žalúzie a roletové kastlíky, pre sendvičové panely a všade tam, kde je problém s vlhkosťou alebo tepelnou izoláciou. Je mimoriadne vhodný na výstavbu nízkoenergetických a pasívnych domov.
Vlastnosti:
- dobré mechanické vlastnosti (pevnosť v tlaku a ohybe)
- vysoká kompatibilita vďaka vysokej odolnosti voči teplotám a chemikáliám
- recyklovateľný polymér bez obsahu formaldehydov
- optimálne tepelnoizolačné vlastnosti (ʎ = 0,043 W / m * k)
- ľahká kompozitová štruktúra a vysoká vnútorná pevnosť
- dobré výtrhové hodnoty skrutiek a malé okrajové vzdialenosti pri skrutkovaní
- ľahké spracovanie pomocou stolárskeho náčinia
- 100% odolný voči vode, vlhkosti a odolný voči plesniam a hnilobám
V INCON pracujeme so stabilnými tímami montážnikov po celom Slovensku, ktorí sú certifikovaní a pravidelne každoročne školení na nové trendy v odvetví. Pracujú s overenými kvalitnými montážnymi materiálmi a ich prácu riadi vedúci montáží priamo v teréne. V prípade, že je potrebné sa k stavbe vrátiť, skontrolovať funkčnosť okien, prípadne ich donastaviť, keď stavba „sadne“, sú vždy blízko, a to počas celej životnosti okien. Tak, ako sa nevypláca improvizácia pri montáži, nemusí najlepšie dopadnúť ani pri výbere dodávateľa okien a dverí. Neimprovizujte teda, oslovte nás a my sa o vašu stavbu postaráme ako o svoju vlastnú.