Vyberáte zasúvacie plastové dvere? Poradíme vám, ako na to
Zasúvacie plastové dvere, alebo posuvné systémy, ako sa tento prvok tiež nazýva, sú mimoriadne obľúbeným riešením prechodu na balkón či terasu. Umožňujú bezbariérový prechod, maximalizujú svetlo v miestnosti a prepájajú interiér s exteriérom.
Posuvné dvere na terasu sa neotvárajú do priestoru, takže vyžadujú menej miesta na obsluhu. Sú navrhnuté tak, aby sa mohli horizontálne kĺzať s jedným posuvným a jedným fixným panelom.
INCON ponúka posuvné systémy zo všetkých bežných materiálov – z plastu, hliníka, dreva i drevohliníka. Plast je však častou a preferovanou voľbou zákazníkov pre svoj dobrý pomer cena/výkon. Jeho hlavnou nevýhodou sú väčšie rozmerové obmedzenia dané výrobcami profilov. Inými slovami, z hliníka či dreva je možné vyrobiť väčší posuvný systém, ako z plastu.
Navrhnite svoje terasové dvere v 10 krokoch
V INCON pomáhame zákazníkom realizovať ich sny o lepšom bývaní každý deň. Navrhli sme tisícky riešení pre rôzne typy nehnuteľností, poradíme radi aj vám. Spísali sme pre vás 10 jednoduchých oblastí, nad ktorými je vhodné sa zamyslieť, keď plánujete nákup plastového posuvného systému.
1. Ujasnite si rozmery posuvných dverí
Prvý bod je jednoduchý a rýchly – stačí pomerať stavebný otvor. Ak robíte stavebné úpravy podľa projektu, rozmery nájdete aj v projektovej dokumentácii.
2. Vyberte si typ dverí
Zdvižno posuvné dvere
Jednoduchá manipulácia, veľké rozmery krídel, maximalizácia svetla a bezbariérový prechod do exteriéru sú charakteristické pre toto riešenie. Pri zdvižno posuvných dverách, často nazývaných aj HST, sa posúva jedno pohyblivé krídlo pozdĺž druhého fixného krídla do strany. Použitý profil aj konštrukčné riešenie je v tomto prípade úplne odlišné od bežného okna pre zabezpečenie maximálneho komfortu ovládania a maximalizáciu rozmerových možností prvku. Ovládanie je možné aj jednou rukou jednoduchým otočením kľučky, možné je však aj elektronické otváranie.
Sklopno posuvné dvere
Tento typ posuvného systému umožňuje krídlo sklopiť, vysunúť smerom k sebe a posunúť do strany. Konštrukčne je zhodný s bežným oknom. Jeho hlavnou výhodou je otvorenie okna „na vetračku“ aj bez posunutia do strany. Naopak nevýhodou je absencia kľučky či madla z exteriérovej strany. Ide o cenovo dostupné riešenie s výbornými teplotechnickými vlastnosťami.
3. Zvoľte preferovaný typ otvárania – doľava alebo doprava, ktoré krídlo fixné
Premyslite si, ktoré krídlo posuvného systému bude fixné a ktoré posuvné. Táto voľba súvisí s preferovaným smerom otvárania – doľava alebo doprava. Myslite na budúci pohodlný prechod vzhľadom na plánované interiérové zariadenie miestnosti.
4. Farba z exteriéru a interiéru
Pri plastových posuvných systémoch INCON ponúka voľbu z 31 trendových laminácií. Na svoje si prídu milovníci drevodekorov, trendových metalických štruktúr, jednoduchých minimalistických riešení aj pestrých odvážnych farieb. V hliníku či dreve je možný nástrek v akejkoľvek farbe RAL, či rôzne lazúry v závislosti od zvolenej dreviny. Voľba lesklého či matného prevedenia závisí od vkusu budúceho majiteľa.
Zatiaľ čo zvonka sa farba rámov prispôsobuje celkovej architektúre stavby, zvnútra je vhodné myslieť na praktickosť. Zvolené riešenie vám bude slúžiť desiatky rokov, počas ktorých možno budete chcieť meniť štýl zariadenia či farebnosť interiéru. Voľba bielej či inej neutrálnej farby nebude nikdy krokom vedľa.
5. Výber skla
Sklo je priesvitné, na jeho špecifikáciu sa často zabúda. Zadanie sa zvyčajne zúži na štandardné dvojsklo či trojsklo. Pritom sa jedná o pomerovo najväčšiu plochu posuvného systému, ktorá bude mať zásadný vplyv na jeho vlastnosti. Aké máme teda možnosti pri výbere skiel? Pozrime sa aspoň na základné:
Dvojsklo / Trojsklo
Pri moderných novostavbách či rekonštrukciách už s dvojsklom ani neuvažujeme, trojsklo je v dnešnej dobe bežnou voľbou do obytných priestorov.
Kalené sklo (ESG)
Sklo špeciálne tvrdené tepelnou úpravou kalením. Jedná sa o jeden z variantov bezpečnostného skla. Takéto sklo je odolné voči tepelnému šoku a je 4 – 5 krát pevnejšie, ako bežné sklo rovnakej hrúbky. V prípade rozbitia sa rozpadne na malé neostré kúsky. Jeho použitie je vhodné nielen do veľkých prvkov, ale aj napríklad do sklených dverných výplní, kuchynských zásten, sprchových kútov či v automobilovom priemysle.
Bezpečnostné sklo
Bezpečnosť je v prípade skla dvojaká: chránime sa pred vzniknutím osôb z exteriéru, ale chránime aj zdravie a bezpečnosť ľudí v interiéri v prípade prasknutia skla. V závislosti od toho, aká bezpečnosť je pre vás prvoradá, sa bude odvíjať aj návrh riešenia skla. V prípade trojskla nie je potrebné, aby bezpečnostné charakteristiky mali všetky tri tabule skla. Bezpečnostné sklo je drahšie ako bežné, preto je možné zvoliť si len vonkajšie, respektíve vnútorné sklo s bezpečnostnými charakteristikami. V prípade, že chceme chrániť zdravie obyvateľov budovy, i brániť sa pred externým narušením, volíme bezpečnostné sklo z vonkajšej i vnútornej strany prvku.
Druhy bezpečnostného skla:
- ESG – kalené sklo – sme vám už predstavili v článku vyššie. Pri rozbití sa sklo rozpadne na malé neostré kúsky.
- VSG – vrstvené sklo – pozostáva z niekoľkých sklených vrstiev číreho, farebného alebo reflexného skla spojených niekoľkými vrstvami bezpečnostnej fólie. Pri rozbití sa sklená tabuľa nerozbije, ale sklené úlomky zostanú nalepené na fólii. Chráni tak predovšetkým zdravie osôb.
Akustické sklo
Akustickú izoláciu okna dosiahneme použitím skiel rôznej hrúbky, dostatočne veľkými komorami a použitím skla laminovaného akustickou fóliou. Viac o akustickom skle sa môžete dozvedieť v tomto článku.
6. Výber madla / kľučky
Pri výbere posuvných dverí odporúčame výber kľučky prispôsobiť dizajnu ostatných kľučiek v dome. Tvar aj farebný odtieň kľučky by mal korešpondovať a tvoriť ucelené riešenie.
7. Systém tienenia
Posuvný systém je spravidla veľký presklený prvok. Solárne zisky, tak cenné v zimnom období sa môžu stať nepríjemným sprievodným javom v lete. Ak sa chcete vyhnúť pocitu prehriatia miestnosti a ušetriť na klimatizácii, spolu s posuvným systémom treba naplánovať aj systém tienenia už na začiatku. Bez precízneho plánovania spolu s okenným prvkom nemusí byť úhľadné podomietkové prevedenie po osadení okna možné.
Rýchly prehľad základných možností tienenia:
- Pevné tienenie – je súčasťou architektúry domu, napr. presahy strechy, pergoly, odkvapy, balkóny...
- Exteriérové žalúzie – najobľúbenejší spôsob exteriérového tienenia, najčastejšie ovládané diaľkovým ovládaním. Výhodou je veľká variabilita, nevýhodou nutnosť delenia žalúzií na dve časti z dôvodu rýchleho a pohodlného prechodu v lete. Lacnejšie typy žalúzií vydávajú pri vetre nepríjemný zvuk, neoplatí sa preto šetriť na kvalite.
- Exteriérové rolety – umožňujú aj úplné zatemnenie miestnosti. Na veľké prvky menej obľúbený spôsob tienenia kvôli nemožnosti regulácie svetelnosti miestnosti počas dňa.
- Screenové rolety – textilné vertikálne exteriérové tienenie novej generácie. Umožňuje priehľad smerom von, no zabraňujú pohľadom zvonka. Výhľad nerušia jednotlivé lamely, rozmerovo sú vhodné aj na veľmi veľké prvky
- Markízy – riešia tienenie miestnosti, nie však akustickú či bezpečnostnú bariéru. Nezabraňujú plynulému prechodu na terasu, v prípade málo slnečných dní či nepriaznivého počasia sa jednoducho zvinú.
- Slnečné plachty – štýlové tienenie skôr sezónneho typu, výhody i nevýhody majú podobné, ako markízy
Viac o interiérovom aj exteriérovom tienení sa dočítate v našom článku.
8. Protihmyzové sieťky
Posuvné terasové dvere sa rýchlo po osadení stanú veľmi frekventovaným prvkom, ktorý budete často otvárať a zatvárať. Aby vám rodinnú pohodu v miestnosti nerušil dotieravý hmyz, doplnenie protihmyzových sieťok je viac než žiaduce. Či sa už rozhodnete pre posuvné, alebo plisé riešenie, rovnako ako pri tienení, aj pri sieťkach je vhodné uvažovať o nich už v čase obstarania posuvných terasových dverí.
9. Spôsob montáže
V prípade veľkorozmerných prvkov svojpomocnú montáž rozhodne neodporúčame. Takýto prvok váži niekoľko sto kilogramov a jeho inštalácia si vyžaduje niekoľkých špeciálne vyškolených montážnikov. V prípade extrémnych váh a rozmerov môže zasklievanie prebiehať priamo na mieste montáže, čo rozhodne nie je práca pre laika.
V zmysle STN č. 733133 a STN č. 733134 je v súčasnosti povinná montáž na pásky. Montážna pena je pri tomto type montáže ešte dodatočne chránená z vonkajšej strany paropriepustnou páskou, ktorá odvádza vlhkosť do vonkajšieho prostredia a z vnútornej strany parozábranovou páskou, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti do spojovacieho materiálu (PUR peny). Montážna špára je tak vzduchotesne uzavretá a spĺňa aj tie najprísnejšie teplotechnické štandardy.
10. Doprava – a najmä spôsob vykládky prvku z nákladného auta
Pri tak rozmernom a ťažkom prvku je dôležitá vykládka pomocou auta s rukou. Áno, vieme, je to položka, ktorá by sa dala ušetriť, no hrozí poškodenie, poškriabanie prvku nemalej hodnoty. Ručná vykládka sa môže vypomstiť, váhu posuvných dverí netreba podceňovať.
Čo všetko ešte zabezpečiť, aby montáž, vykládka a manipulácia s prvkom v objekte prebehla hladko a rýchlo, sme pre vás spísali v tomto článku.
Máte stále otázky?