Ako utesniť plastové okná?
Máte pocit, že cez vaše plastové okná prefukuje a netesnia dostatočne? Nič príjemné. Ochladzovanie vzduchu v miestnosti má, okrem iného, za následok vyššiu spotrebu energií na vykurovanie. V tomto článku sa pozrieme na to, čo robiť pri netesnosti okien a ako predísť tomuto problému.
Prečo je utesnenie okien dôležité?
Utesnenie plastových okien je kľúčové z niekoľkých dôvodov:
- Energetická efektívnosť: Správne utesnenie znižuje tepelné straty a pomáha udržiavať stabilnú teplotu vo vnútri, čo vedie k nižším nákladom na energie.
- Komfort: Utesnené okná zabraňujú prievanu a znižujú hluk z vonkajšieho prostredia, čím prispievajú k vyššiemu komfortu bývania.
- Ochrana pred vlhkosťou: Utesnenie okien pomáha zabraňovať prenikaniu vlhkosti, ktorá môže viesť k plesniam a poškodeniu interiéru.
Nájdite miesto prúdenia vzduchu
V prvom rade je dôležité, aby ste lokalizovali miesto, odkiaľ prefukuje. Nie vždy sú problémom samotné okná.
Vzduch môže prúdiť medzi:
- sklom a krídlom,
- krídlom a rámom,
- rámom a ostením.
Keď zistíte, že prefukuje medzi sklom a krídlom, chybou je samotné zasklenie. Nepúšťajte sa do opravy sami (pokiaľ nie ste odborník)! Privolaný servisný technik túto závadu bude vedieť vyriešiť na mieste. Z okna dá dole zasklievacie lišty, sklo z krídla vyberie a znovu vypodložkuje, osadí a zase zalištuje.
Ak zistíte, že prefukuje medzi rámom a ostením je nutné to riešiť zásahom do muriva. Ak sa jedná o popraskanú omietku, je tu možnosť škáry zatmeliť alebo vyplniť PU penou. Ak však bola pôvodná montáž vykonaná nekvalitne alebo s nekvalitnými materiálmi, problém týmto spôsobom dlhodobo nevyriešite.
Tip odborníka: Pri nekvalitnej montáži nemusí byť chybou len samotné okno, ale aj zle osadené parapety. Tie vytvárajú neizolovaný priestor, ktorý veľmi rýchlo premŕza a vzduch v miestnosti sa tak ochladzuje.
Pri prefukovaní medzi rámom a ostením (okolo okna alebo aj pod parapetou) je nutné osekať murivo v okolí rámov, odstrániť zvyšky starej peny a priestor vyplniť kvalitným izolantom. Okrem vylepšení tepelnej izolácie a zníženia nákladov na vykurovanie tak dosiahnete tiež lepšiu zvukovú izoláciu okna.
Ak okno netesní medzi krídlom a rámom, príčin je viac. Medzi ne patrí:
- poškodené alebo zlé tesnenie,
- zlé nastavenia kovania okna,
- deformácia krídla alebo rámu.
Tesnenia sa dajú samozrejme vymeniť. Ak zbadáte, že tesnenie je bez závad, trhlín alebo akéhokoľvek ďalšieho opotrebenia, je možné, že netesnosť okna spôsobuje zle nastavené kovanie. Kvôli nemu krídlo nedolieha presne do rámu tak, ako má. Napraviť sa do dá ľahko, a to pomocou donastavenia kovania.
Čo robiť, ak ide o deformácie krídla a rámu?
To už je ťažší oriešok. Ak je prehnuté či akokoľvek inak deformované krídlo alebo okenný rám, môže sa ho servisný technik pokúsiť vyrovnať, prípadne osadiť silnejšiu výstuž. Veľké deformácie vedú však spravidla k výmene okna. K pokriveniu rámu však našťastie nedochádza často. Stáva sa to hlavne vtedy, ak majú okná tmavé dekory a pri striedaní vonkajších teplôt (intenzity slnečných lúčov) môže dochádzať k rozťahovaniu a sťahovaniu krídla a rámu. Deformácie tiež môžu vznikať nevhodne navrhnutím okna. Zlý pomer výšky a šírky rámu, vynechanie pevných stĺpikov vo väčších rámoch, či ťažké trojsklo veľkého rozmeru. Preto si treba premyslieť už pri navrhovaní okien, aké vplyvy na nich budú v budúcnosti pôsobiť.
Ako má fungovať správne nastavené okno?
V skratke – jednoducho. Správne nastavené okná by sa mali dobre, ľahko zatvárať a otvárať - krídlo sa má dotýkať rámu len na tesnení. Ak sa pri zatváraní zadrhávajú alebo dochádza ku kontaktu okna a rámu, je namontované nesprávne a treba ho nastaviť. Toto nastavenie odporúčame prenechať na odborníka. Aj preto na naše výrobky poskytujeme záručný a pozáručný servis.
Aké sú preventívne kroky, aby vaše okná slúžili desiatky rokov?
-
Pravidelné čistenie okien
Pravidelná údržba okien napomáha k ich dlhej životnosti. Predídete tak nielen problémom s tesnením okien, ale ochránite tak aj kovanie, farebnú stálosť profilov, či tepelnoizolačné vlastnosti okna.
-
Pravidelne kontrolujte tesnenia
Prvým krokom je skontrolovať existujúce tesnenia okien. S časom môžu gumené tesnenia starnúť a praskať, čo vedie k prieniku vzduchu. Prekontrolujte ich obvod, a ak zistíte akékoľvek poškodenie, zvážte ich výmenu.
-
Použite roztok na báze silikónu
Tesnenia na vonkajšej strane okna sú celoročne vystavené poveternostným vplyvom, najmä slnečnému žiareniu a mrazu. Kvôli tomu tesnenia degradujú a starnú, strácajú svoju pružnosť a celistvosť. Odporúčame preto tesnenia pretrieť regeneračným roztokom na báze silikónu.
-
Mazanie kovania
Kovanie sú rozličné kovové súčasti, ktoré sa navzájom otierajú. Aby nedošlo k poškodeniu, je nutné, aby medzi kovovými súčasťami bolo mazivo. To je pri výrobe okna do kovania dodané, no časom sa vysušuje a je potrebné toto mazivo obnovovať.
Bonusový tip na zlepšenie „tesnenia“ okien
Dodatočné utesnenie, resp. zlepšenie tepelnoizolačných vlastností okien môžete dosiahnuť aj použitím pevných záclon, roliet alebo závesov. Vznikne tak dodatočná „vrstva izolácie“. Zároveň si tak môžete aj vizuálne skrášliť vaše domáce prostredie.
Na záver
Ak sa vám zdá, že okná, ktoré ste si zakúpili od nás netesnia dostatočne, určite nás kontaktujte. O vaše okná sa postaráme aj po tom, ako ich namontujeme. Spoľahnúť sa môžete na náš záručný a pozáručný servis.