
Slovenský výrobca

Okná v energetickej triede A

Okná zo všetkých materiálov

Sme na trhu už viac ako 30 rokov

Spoľahlivý záručný a pozáručný servis

Poradca
Stavebné projekty sa nie vždy stihnú dokončiť pred nástupom chladného počasia. Ak to vyzerá tak, že vaša stavba bude pred zimou ešte nedokončená, je mimoriadne dôležité ju správne zazimovať.
Zazimovanie ochráni stavbu pred mrazom, vlhkosťou a ďalšími poveternostnými vplyvmi, ktoré môžu vážne poškodiť materiály aj konštrukcie. Prejdime si spolu dôležité kroky, ktoré by ste mali dodržať, aby stavba bezpečne prečkala zimu bez zbytočných škôd.
Ak ostane stavba nedokončená a nezabezpečená, poveternostné vplyvy ako mráz, sneh a dažďová voda môžu spôsobiť vážne škody. Nechránené materiály môžu pod vplyvom vlhkosti začať hniť, korodovať alebo sa inak degradovať. Poškodené môžu byť aj konštrukčné prvky, čo môže zvýšiť náklady na dokončenie stavby. Kvalitné zazimovanie pomôže predchádzať týmto problémom, šetrí náklady na opravy a umožní pokračovať v stavbe bez zbytočných komplikácií na jar.
Skôr než začnete so zazimovaním, odporúča sa prejsť celú stavbu a zaznamenať, ktoré časti sú najviac vystavené riziku poškodenia. Každá stavba je jedinečná a môže mať rôzne časti, ktoré si vyžadujú špeciálnu ochranu. Medzi najdôležitejšie oblasti, ktoré treba zazimovať, patria jednoznačne strecha, stavebné otvory (okná a dvere), či rozpracované inštalácie.
Zabezpečenie strechy je jedným z najdôležitejších krokov pri zazimovaní stavby. Ak nie je strecha dokončená, je potrebné ju dočasne uzavrieť, aby sa zabránilo prenikaniu snehu a dažďa do vnútorných priestorov. Použite fólie alebo plachty, ktoré pevne pripevníte, aby odolali aj silnému vetru. Dôležité je tiež zabezpečiť dostatočný sklon fólií na odvádzanie vody, aby sa na nich nehromadila a nezatekala do stavby. Ideálne však je stihnúť stavbu zakryť strechou ešte pred zimou.
Ak vaša stavba ešte nemá nainštalované okná a dvere, je potrebné dočasne uzavrieť všetky otvory, cez ktoré by sa mohla do stavby dostať voda, sneh či chladný vzduch. Ideálne je použiť drevené dosky alebo pevné fólie, ktoré spoľahlivo ochránia interiér pred vonkajšími vplyvmi. Nezabudnite na pevné uchytenie krytov, aby sa pri silnom vetre neuvoľnili.
Okná a dvere sa pri súčasných moderných materiáloch však dajú osádzať aj v relatívne chladnejšom počasí. Moderné montážne materiály, ako sú peny, tesnenia či montážne pásky sú špeciálne navrhnuté tak, aby dobre fungovali aj pri nízkych teplotách, a to dokonca až do -10 ̊C. Vďaka tomu sú zimné inštalácie okien rovnako možné a efektívne ako tie, ktoré sa vykonávajú počas teplejších mesiacov. Ideálne je naplánovať výmenu na deň, keď je počasie stabilné. Povrch ostenia okien musí byť suchý. Na miestach, kde sa osádza okno, nesmie byť ľad a ak sneží, treba ostenie dostatočne dopredu chrániť fóliou. Silný vietor alebo hustý dážď môžu prácu rovnako skomplikovať a zvýšiť riziko vzniku problémov.
Rozlišovať však treba montáž na penu a montáž na pásky. V prípade montáže na pásky sa odporúča aplikačná teplota maximálne - 5 °C, pričom je potrebné na zvýšenie priľnavosti pások na podklad použiť primer. Ak sú teploty nižšie, odborníci už nedokážu zaručiť, že fólie na povrch ostenia správne priľnú a nebudú sa odlepovať.
Ak máte v stavbe už rozpracované inštalácie, najmä vodovodné potrubie, je potrebné vypustiť vodu zo systému. Mráz by mohol spôsobiť roztrhnutie potrubia. Zabezpečte tiež správnu izoláciu všetkých rúr, ktoré by mohli byť vystavené nízkym teplotám, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia.
Pri zazimovaní stavby je dôležité myslieť aj na materiály, ktoré sa nachádzajú na stavbe. Ak nemajú byť použité pred príchodom jari, mali by byť správne uložené a chránené pred vlhkosťou a mrazom. Materiály ako tehly, drevo a izolácie môžu byť citlivé na vlhkosť, a preto je potrebné ich ochrániť.
Ak ste ešte len vo fáze základov, aj tie treba ochrániť. Ak sú vystavené dažďu alebo snehu, môžu byť poškodené a podmyté. Z tohto dôvodu je dôležité zabezpečiť správne odvodnenie.
Ak máte na stavbe vykopané jamy alebo odkryté základy, odporúča sa zabezpečiť ich tak, aby sa v nich nehromadila voda ani sneh. Výkopové jamy môžete čiastočne zasypať, alebo aspoň zabezpečiť odtok vody z ich okolia.
Správne fungujúci odvodňovací systém je základom ochrany stavby pred nadmernou vlhkosťou. Skontrolujte, či nie sú upchaté drenážne rúry alebo žľaby. Ak sa drenáž ešte nenainštalovala, zabezpečte dočasné odvodnenie pomocou sklonu terénu alebo odvodňovacích kanálov.
Na stavbe nenechávajte žiadne cenné náradie alebo materiály, ktoré by mohli prilákať zlodejov. Ak je to možné, zabezpečte stavbu kamerovým systémom alebo iným zabezpečovacím zariadením. Zároveň, pravidelné kontroly, najmä po silných búrkach alebo snežení, vám pomôžu identifikovať prípadné problémy včas. Skontrolujte, či sú fólie a kryty stále na mieste, či nie sú poškodené odvodňovacie systémy alebo či sa v priestore nehromadí voda.
Ak ste už na vašu stavbu osadili okná alebo dvere, môžete v interiérových prácach pokračovať aj v chladnejšom počasí. Nezabúdajte však na pravidelné vetranie. Najmä pri tzv. mokrých procesoch sa odparuje voda, ktorá sa pri dobrých oknách, ktoré kvalitne izolujú, môže v interiéri hromadiť a neskôr spôsobovať vznik plesní, či iných problémov.
Pre správne zazimovanie stavby je dôležité:
Zazimovanie nedokončenej stavby je nevyhnutným krokom, ktorý zabezpečí, že vaša stavba prečká zimu v čo najlepšom stave. Aj keď si to vyžaduje určitý čas a prácu „navyše“, v konečnom dôsledku ušetríte finančné prostriedky a zjednodušíte si jarné pokračovanie prác.
Certifikáty
Zákaznícky servis